      SB Audience Rosso-65CD-T Compression Driver-1.4"
      SB Audience Rosso-65CD-T Compression Driver 1.4" 8Ohm - Image 2
      SB Audience Rosso-65CD-T Compression Driver 1.4" 8Ohm - Image 3
      SB Audience Rosso-65CD-T Compression Driver 1.4" 8Ohm - Image 4
      SB Audience Rosso-65CD-T Compression Driver 1.4″ 8Ohm
      1 in stock
      SKU: Rosso-65CD-T Categories: 1.4", 70W, 8 Ohms, Drivers, Pro Audio Driver Tags: 1.4inch, Compressiondriver, Rosso65CDT, SBAudience Brand: SB Audience
      You may also like…
      • SB Audience Bianco-44CD-T Compression Driver- 1" SB Audience Bianco-44CD-T Compression Driver- 1"
        Rated 4.5 out of 5 based on 2 customer ratings
      • Description
      • Additional information
      • Reviews (0)
      Highlights:
      • Titanium diaphragm
      • Copper cap for reduced distortion and extended HF response
      • Extended upper frequency response
      • Advanced ferrite motor assembly
      • High sensitivity and linear frequency response
      • Advanced voice coil with flat copper clad aluminum wire
      Product Specification:
      Nominal Impedance
      8 Ohm
      RDC
      6.2Ohm
      AES Power Handling (1)
      70 W
      Maximum Power Handling (2)
      140 W
      Sensitivity (1W/1m)
      110 dB
      Frequency Range
      500 – 20000 Hz
      Voice Coil Diameter
      65 mm (2.56 in)
      Winding Material
      Flat Copper Clad Aluminium
      Former Material
      Kapton
      Winding Depth
      1.8 mm (0.071 in)
      Magnetic Gap Depth
      2.5 mm (0.09 in)
      Flux Density
      1.6 T
      Magnet
      Ferrite
      Basket Material
      Aluminium die cast
      Demodulation
      N\A
      Phase Plug Design
      Annular
      Diaphragm Material
      Titanium
      Xmax (4)
      0.48 mm (0.019)
      Recommended Crossover Frequency
      1KHZ
      Exit Angle
      18.36 conical
      NET Air Volume filled by HF Driver
      0.71 liters
      Dimensions & Weight:
      Throat Diameter
      35.6 mm (1.4 in)
      Overall Diameter
      156 mm (6.1 in)
      90 Mounting Holes Diameter(4*M6)
      102 mm (4.0 in)
      Depth
      65.94 mm (2.59 in)
      Net Weight
      3.95 kg (8.70 lb)
      Shipping Box
      196 X 179 X 74 mm
      Gross Weight
      4.06 Kg (8.95 lb)
      ROSSO-65CD-T Drawing:
      ROSSO-65CD-T Frequency Responses:
      Note:
      Driver mounted on Horn H280
      (1) 2hours test made with continuous pink noise signal within the range from the recommended crossover frequency to 20KHZ,
      (2) Maximum power is defined as 3dB greater than nominal power.
      (3) Average within the frequency range (1kHZ 18kHZ)
      Rosso-65CD-T Specifications Please Click Here.
      Weight3950 g
      Dimensions146 × 156 × 65.94 cm
      Brand
      SB Audience
      JAN
      Speaker Size
      1.4"
      Speaker Type
      Compression Driver
      Reviews
      There are no reviews yet.
      Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
      Related products
      Dayton Audio - RS150P-8 - 6" Reference Paper Woofer 8 OhmDayton Audio - RS150P-8 - 6" Reference Paper Woofer 8 Ohm
      Add to wishlist
      Quick View
      Out of stock
      Drivers
      Dayton Audio RS150P-8 6″ Reference Paper Woofer 8 Ohm
      Re-Stocked
      Dayton Audio - DC200-8 8" Classic Woofer 8 OhmDayton Audio - DC200-8 8" Classic Woofer 8 Ohm
      Add to wishlist
      Quick View
      60W
      Dayton Audio DC200-8 8″ Classic Woofer 8 Ohm