      SB Audience BIANCO-18SW500 Subwoofer
      SB Audience BIANCO-18SW500 18"Subwoofer - Image 2
      SB Audience BIANCO-18SW500 18"Subwoofer - Image 3
      SB Audience BIANCO-18SW500 18"Subwoofer - Image 4
      SB Audience BIANCO-18SW500 18″Subwoofer
      Out of stock
      SKU: BIANCO-18SW500 Categories: 18", 500W, 8 Ohms, Drivers, Pro Audio Driver, Subwoofer, Woofer Tags: 18inch, BIANCO18SW500, SBAudience, Subwoofer Brand: SB Audience
      You may also like…
      • SB Audience Bianco-44CD-T Compression Driver- 1" SB Audience Bianco-44CD-T Compression Driver- 1"
        Rated 4.5 out of 5 based on 2 customer ratings
      • Description
      • Additional information
      • Reviews (0)
      Features:
      • Proprietary cone paper material with silk cotton tree
      • Minimum damping fiber glass voice coil former
      • Cast aluminium chassis
      • 4″ voice coil with APC (Advanced Polymer Coating)
      • Vented pole piece for reduced compression
      • Weather-proof coated cone paper
      Product Specification:
      Nominal Impedance
      8 Ohm
      Minimum Impedance
      5.6 Ohm
      AES Power Handling (1)
      500 W
      Maximum Power Handling (2)
      1000 W
      Sensitivity (1W/1m)
      98 dB
      Frequency Range
      30 3100 Hz
      Voice Coil Diameter
      99.2 mm (4 in)
      Winding Material
      Copper
      Former Material
      Till
      Winding Depth
      21.75 mm
      Magnetic Gap Depth
      10 mm (0.39 in)
      Flux Density
      1.0 T
      Magnet
      Ferrite
      Basket Material
      Aluminium die cast
      Demodulation
      Cone Surround
      Double half roll
      NET Air Volume filled by driver
      7.62 liters
      Spider Profile
      Single constant height waves
      Weather Resistant
      Yes
      Thiele Parameters:
      Fs
      30 Hz
      Re
      5.7 Ohm
      Qes
      0.53
      Qms
      19.04
      Qts
      0.52
      Vas
      334.8 liters
      Sd
      1269.2 cm2
      Xmax (3)
      9.21 mm
      Xdamage (4)
      24 mm
      Mms
                             195.2 g
      BI
      19.8 Tm
      Le
      1.64 mH
      Cms
      0.15 mm/N
      Rms
      1.92 Kg/s
      Eta Zero
      1.6 %
      EBP
      57
      Dimensions & Weight:
      Diameter
      465 mm (18.5 in)
      Bolt Circle Diameter
      445 mm (17.9 in)
      Baffle cutout Diameter
      422 mm (16.77 in)
      Mounting Depth
      174 mm(7.69 in)
      Net Weight
      10.28 kg (25.68 lb)
      Shipping Box
      504 X 504 X 248 mm(19.84*19.84*9.76in)
      Gross Weight
      12 Kg(26.45 lb)
      Flange and Gasket Thickness
      18.2 mm (0.53 in)
      NOTES :
      (1) AES standard, test made with continuous pink noise signal (6 dbcrest factor ;2hours)
      the recommended crossover frequency to 20kHz.
      (2) Maximum power is defined as 3dB greater than nominal power.
      (3) Xmax=((winding depth-Magnetic gap depth)/2+(Magnetic gap depth/3)
      (4) Maximum Excursion (p-p) before permanant damage.
      BIANCO-18SW500  Specification Please Click Here
      NOTE: Delivery charges may vary based on Area/Weight of the product
      Weight13800 g
      Dimensions53 × 53 × 26 cm
      Brand
      SB Audience
      JAN
      Reviews
      There are no reviews yet.
      Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
      Related products
      Fountek - FR135EX - 5" Neodymium Full Range Speaker DriverFountek - FR135EX - 5" Neodymium Full Range Speaker Driver
      Add to wishlist
      Quick View
      40W
      Fountek FR135EX 5″ Neodymium Full Range Speaker Driver 8Ohm
      Dayton Audio - ND13FA-4 - 1/2" Soft Dome Neodymium Tweeter 4 OhmDayton Audio - ND13FA-4 - 1/2" Soft Dome Neodymium Tweeter 4 Ohm
      Add to wishlist
      Quick View
      1/2"
      Dayton Audio ND13FA-4 1/2″ Soft Dome Neodymium Tweeter 4 Ohm
      Dayton Audio -  RS100-8 - 4" Reference Full-Range Driver 8 OhmDayton Audio -  RS100-8 - 4" Reference Full-Range Driver 8 Ohm
      30W
      Dayton Audio RS100-8 4″ Reference Full-Range Driver 8 Ohm
      Rated 5 out of 5
      Dayton Audio - RS100P-8 4" Reference Paper Midwoofer 8 OhmDayton Audio - RS100P-8 4" Reference Paper Midwoofer 8 Ohm
      30W
      Dayton Audio RS100P-8 4″ Reference Paper Midwoofer 8Ohm
      Dayton Audio - AMTPRO-4 - Air Motion Transformer Tweeter 4 OhmDayton Audio - AMTPRO-4 - Air Motion Transformer Tweeter 4 Ohm
      4 Ohms
      Dayton Audio AMTPRO-4 Air Motion Transformer Tweeter 4 Ohm
      Dayton Audio - ND25FA-4 1” Soft Dome Neodymium Tweeter 4 OhmDayton Audio - ND25FA-4 1” Soft Dome Neodymium Tweeter 4 Ohm
      1"
      Dayton Audio ND25FA-4 1” Soft Dome Neodymium Tweeter 4 Ohm
      Rated 4 out of 5
      Re-Stocked
      30W
      Dayton Audio DA135-8 5-1/4″ Aluminum Cone Woofer 8Ohm
      Dayton Audio - RSS265HO-4 - 10" Reference HF Subwoofer 4 OhmDayton Audio - RSS265HO-4 - 10" Reference HF Subwoofer 4 Ohm
      10"
      Dayton Audio RSS265HO-4 10″ Reference HF Subwoofer 4 Ohm
      Latest
        Rated 4.00 out of 5
      Best Selling
      • Bevenbi - 82 nF  100 V Metallized Polyester Film Capacitor Bevenbi-100pF 100V Metallized Polyester Film Capacitor
        Rated 5.00 out of 5
      • DAC - Speaker Grill Guide Type -DJ001B DAC - Speaker Grill Guide Type -DJ001B
        Rated 3.67 out of 5
      Featured
      Top Rated
      • Special Nuts DAC - T-Nuts-6mm
        Rated 5 out of 5
      • Dayton Audio - ND105-4 4" Aluminum Cone Midbass Neo Driver 4 Ohm Dayton Audio ND105-4 4" Aluminum Cone Midbass Neo Driver 4 Ohm